Startupy drugiej edycji Industry Lab

Apzumi Sp. z o. o.


Apzumi Spatial jest platformą narzędzi usprawniających procesy przemysłowe przy wykorzystaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości, sztucznej inteligencji oraz urządzeń IoT. Apzumi Spatial to platforma informatyczna składająca się z 4 modułów: Wsparcia (Call) - komunikator z funkcjonalnościami rzeczywistości rozszerzonej do komunikacji pierwszoosobowej bez potrzeby wykorzystania rąk; Bazy Wiedzy (Knowledge Base) - moduł umożliwiający cyfryzację, tworzenie i udostępnianie treści z wykorzystaniem znaczników rzeczywistości rozszerzonej; Asystenta (Assistant) - moduł pozwalający na mapowanie i tworzenie narządzi wsparcia do wykonywania procedur, automatyzację weryfikacji poszczególnych kroków procedury oraz standaryzację raportów; Edukacji (Trainings & Education) - zestaw funkcjonalności pozwalający na mapowanie i cyfryzację metodyki nauczania, zarządzanie treściami i automatyczny proces ewaluacji.

Enegive Sp. z o. o.

Rozwiązaniem Enegive jest system do zarządzania ładowarkami samochodów elektrycznych który bazuje na protokole OCPP (open charge point protocol). Umożliwia komunikację za pośrednictwem chmury z ładowarkami: sprawdzenie statusu każdego gniazda w ładowarce (wolne/zajęte/ładuje), rozpoczęcie i zakończenie ładowania, sprawdzenie czasu rozpoczęcia i zakończenia ładowania, ilości pobranej przez samochód energii elektrycznej, gromadzenie i prezentowanie statystyk dotyczących pojedynczej ładowarki jak i całej sieci, komunikację z zewnętrznym systemem operatorskim, umożliwiającym np. rozliczanie użytkowników, tworzenie grup użytkowników - np. producent ładowarek może udostępnić system zarządzania swoim klientom, w którym będą oni widzieć swoje urządzenia.

Futur Agro Sp. z o. o.

Zespół Futur Agro zbudował urządzenia suszarnicze, które wykorzystuje ruszt kaskadowy do przemieszczania materiału suszonego. Dzięki temu materiał suszony jest konwekcyjnie (przez gorące powietrze) oraz kontaktowo od ogrzewanych spalinami nieruchomych płyt rusztu kaskadowego. Rezultatem działania takiego urządzenia jest: niskie zużycie energii, wysoka trwałość urządzenia, korzystna cena w porównaniu do wydajności.

 

Global Quantum Sp. z o. o.

Rozwiązaniem Global Quantum jest wysokoefektywny piec na wodę - kocioł centralnego ogrzewania do budynków jednorodzinnych zasilany paliwem w postaci wody z instalacji wewnętrznej obiektu oraz energii elektrycznej do wytworzenia gazu HHO w procesie elektrolizy. System składa się z dwóch modułów: modułu wytwarzającego gaz oraz modułu spalającego wodór. Moduł spalający wodór wytwarza ciepło dla potrzeb centralnego ogrzewania i wody użytkowej. Produkcja gazu odbywa się na bieżąco bez konieczności stosowania zasobników gazu, w sposób w pełni zautomatyzowany przy kosztach eksploatacji na poziomie kotłów na paliwa stałe.

INK3.DE Sp. z o.o.

Wielkogabarytowa (pole robocze 1m3) drukarka 3D do zastosowań przemysłowych.

Na bazie doświadczeń i oczekiwań klientów zespół INK3.DE stworzył rewolucyjne rozwiązanie jakim jest seria maszyn GamgolBot. Drukarka posiada duże pole robocze i została zaprojektowania specjalnie z myślą o przemyśle. W trakcie budowy zespół unikał błędów producentów drukarek biurowych, którzy nie zapewniają wystarczającej trwałości podzespołów. Gamgolbot 1 wydrukuje w rozsądnej cenie modele o wymiarach 100 cm x 100 cm x 100 cm, nie tylko unikając sklejania osobno wydrukowanych małych części.  Dodatkowo skrócono czas wydruku - coś, czego u konkurencji wydruk trwa 2 dni, Gamgolbot 1 wydrukuje w kilkanaście godzin.  Podczas spotkań z klientami INK3.DE zaobserwowało, że część wydruków 3d nie spełnia oczekiwań klientów. Stąd zespół postawił na rewolucję i recycling nieudanych modeli 3D. To oferta wydruku próbnego modelu z granulatu. Gdy okaże się nieudanym wydrukiem, możemy zmielić go zmielić, tak jak kady plastik i drukować kolejny prototyp.

Metrotel Polska Sp. z o. o.

HOLMS - samopoziomujący się trap morski

Samopoziomujący się trap, który potrafi zawisnąć nieruchomo w powietrzu, dzięki czemu przejście między dwoma jednostkami staje się bezpieczne i łatwe. Unikalna konstrukcja sprawia, że trap jest bardzo lekki i wymaga niewielkiego zasilania, dzięki czemu może być instalowany na bardzo małych jednostkach od 15m. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość sterowania wysokością trapu. Obecnie zespół dysponuje w pełni funkcjonalnym prototypem wersji 1 osobowej (z przeznaczeniem na np. pilotówki) oraz projektem wersji trapu 16-osobowego.

 

 

ML Control Sp. z o.o.

Przekształtnik do ładowarek samochodów elektrycznych

ML Control dysponuje prototypem przekształtnika trójfazowego o mocy 10 kW, który można zastosować w: ładowarkach do samochodów elektrycznych, fotowoltaice, magazynach energii.

Opracowane rozwiązanie stanowi uniwersalny przekształtnik, który w zależności od potrzeb można odpowiednio skonfigurować. Prototyp należy dostosować do obowiązujących norm. Moc przekształtnika można skalować poprzez łączenie równoległe lub dobór podzespołów.

 

 

Predime Sp. z o. o.

Rozwiązanie PREDIME opiera się na strategii Conditon Base Maintenance – czyli planowaniu serwisu zależnie od stanu zużycia maszyny oraz prognozowaniu tego stanu. Wartością dla klienta PREDIME jest zatem optymalizacja kosztów utrzymania maszyn lub instalacji.

Obecnie zespół rozwija metody analityczne oparte na elementach predykcyjnych oraz sieciach neuronowych w celu oszacowania poziomu zużycia elementów systemu lub maszyny. Wykorzystywane są do tego dane diagnostyczne, dane pomiarowe oraz historyczne. Dzięki odpowiednim algorytmom oprogramowanie będzie w stanie sklasyfikować dane płynące z obiektu monitorowanego, wykryć anomalie, a następnie dokonać predykcji degradacji elementów, określając rzeczywiste wymagania co do planowania serwisu lub optymalizacji ich eksploatacji. Algorytmy umożliwią wyeliminowanie nieoczekiwanych uszkodzeń i awarii poprzez wykrywanie wzorców uszkodzeń, a co za tym idzie - wczesne ostrzeganie przed ich wystąpieniem.

Scanway Sp. z o.o.

Rozwiązanie proponowane przez firmę Scanway to seria mobilnych skanerów 3D, zdolnych do stworzenia modelu komputerowego elementu (bądź też jego części) z rozdzielczością sięgającą pojedynczych mikronów. Na rynku brak jest tej klasy skanerów, dostosowanych do pracy z wielkogabarytowymi częściami budowy maszyn i dostarczających danych tej dokładności. Klienci, którzy zdecydują się na współpracę z nami są w stanie uzyskać komplet kluczowych informacji na temat elementu, takich jak stan powierzchni (w różnych fazach remontu – przed, żeby dokonać ewaluacji czy element jest zdatny od ponownego wykorzystania i czy konieczne są operacje na elemencie; w trakcie – aby potwierdzić konieczność dalszej obróbki; po remoncie – w celu zweryfikowania wymagań remontowych), różnego rodzaju tolerancje, jak np. współosiowość otworów, równoległości powierzchni i równoległości osi gniazd łożyskowych. Całość uzyskanych parametrów pozwoli na przeprowadzenie bardziej dokładnego procesu remontowego, który pozytywnie wpłynie na przyszłą pracę całego urządzenia i pozwoli na dostarczanie znacznie bardziej szczegółowych raportów z remontów.

 

Solgear Sp. z o. o.

Uszkodzenia elementów zębatych często prowadzą do natychmiastowej przerwy w pracy turbin wiatrowych, a np. odłamany ząb skutkuje ryzykiem zniszczenia całej przekładni, czego koszt może przekraczać milion złotych.

Opracowany przez Solgear prototyp systemu diagnostycznego umożliwia niezależną i bieżącą obserwację stanu elementów zębatych i na tej podstawie podejmowanie decyzji o działaniach serwisowych z odpowiednim wyprzedzeniem.

W efekcie monitoring stanu np. kół zębatych ograniczy ryzyko zarówno nagłych awarii prowadzących nawet do kilkutygodniowych przestojów turbin wiatrowych, jak i ryzyko niekontrolowanych strat w zakresie całej przekładni.

Potencjalnymi klientami systemu są: właściciele farm i turbin wiatrowych oraz firmy świadczące serwis turbin wiatrowych i docelowo innych układów mechanicznych.

 

 

 

 

Versatilex Sp. z o.o.

Inteligentne, samowystarczalne, zasilane energią solarną, ekologiczne przystanki dla miast i gmin. Przystanek jest wyposażony w podstawowe funkcjonalności dla pasażerów czyli ładowanie urządzeń mobilnych oraz dostęp do Internetu. Dzięki bezprzewodowemu połączeniu sieciowemu oraz projektowanemu systemowi zdalnego sterowania i zarządzania treściami, przystanki Versatilex  mogą być rozszerzane o dodatkowe funkcjonalności: wyświetlacze treści, sensory (sensor smogu, czujnik zadymienia, termometr, sensor zalania, czujnik temperatury, etc.). Podczas dalszych prac badawczych planowane jest dostosowanie przystanków do systemów rowerów miejskich, integracji z jakdojade.pl, instalacji filtrów powietrza i systemów klimatyzacji.

 

Viserion Sp. z o. o.

Rozwiązaniem Viserion jest dostosowanie rozwiązań technicznych skanu 3D (sprzętu i oprogramowania) dostępnych na rynku do indywidualnych potrzeb klientów bez niepotrzebnego angażowania środków już na samym etapie pozyskiwania danych (skanowania). Przeprowadzone testy pokazały też, że nie ma możliwości opracowania danych i uzyskania maksymalnych efektów bez praktycznego doświadczenia w konkretnej branży. Dlatego też Viserion rozszerzył współpracę o doświadczonych w praktyce naukowców oraz specjalistów praktyków uczelni technicznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest: przyspieszenie prac pomiarowych i kontroli jakości, zwiększenie dokładności pomiarów, zwiększenie możliwości obróbki danych, wprowadzenie archiwizacji elektronicznej, prowadzenie inżynierii odwrotnej.